Head Teacher: Colin Hughes
Deputy Head: Jo Cree
Assistant Heads: Eric Kewley, Maxine Cooper
School Business Manager: Sandra McNulty

 

Princes Early Years Centre (Based at Matthew Arnold Primary School, Dingle Lane)

Buttercup Class
Teacher: Jodie Hudson
Learning Support Assistants: Debbie Russell, Marian Kelly, Catherine Canner

Daisy Class
Teacher: Rosie Wilson
Learning Support Assistants: Paula Spellman, Julie Walker, Jody Leadbetter, Lynsey Hesketh

Poppy Class
Teacher: Rebecca Turner
Learning Support Assistants: Helen McGowan, Rumaisa Butt, Ellie Jones

Lavender Class
Teacher: Maxine Cooper
Learning Support Assistants: Tammy Cassin, Linda Kember, Sue Baccino, Claire Williams

 

Princes Primary School

Primrose Class
Teacher: Paula O’Donnell
Learning Support Assistants: Sue Murray, Michelle Foulkes, Cheryl Owens, Val Foulkes

Bluebell Class
Teacher: Niamh McCallion
Learning Support Assistants: Jayne Howard, Maryam Shockri, Phil Abbott, Pauline Jackson, Joan Roberts

Snowdrop Class
Teacher: Hannah Oprey
Learning Support Assistants: Jade Crockett, Ged Fairclough, Debbie Magee

Violet Class
Teacher: Joeann Mulry
Learning Support Assistants: Lainey Tibble, Joseph Esan, Liz Chan

Daffodil Class
Teacher: Sophia Pullan
Learning Support Assistants: Vicki Kilbride, Chloe Fraser, Michelle Underwood, Kate Hunt

Lily Class
Teacher: Lois McConnell
Learning Support Assistants: Helen Donaghy, Rachael Dobie, Stacey Barlow, Eileen Donellan

Snap Dragon Class
Teacher: Jo McWha
Learning Support Assistants: Hannah Gillott, Vicky Foster, Andy Galsworthy

Marigold Class
Teacher: Harry Dineley
Learning Support Assistants: Zalpha Altairi, Ruth Finney

Foxglove Class
Teacher: Hilary Moss
Learning Support Assistants: Debbie Duringer, Jo Nealis, Jayne Teare

Tulip Class
Teacher: Richard Bronec
Learning Support Assistants: Michelle McCullough, Amy Byrne, Ste Lloyd, Rachael Hallman

 

Princes @ Smithdown (Based at Smithdown Primary School, Chatsworth Drive)

Sunflower Class
Teacher: Gemma Liddy
Learning Support Assistants: Gail Williams, Paul Harris, Paula Young, Sarah Edwards

Forget Me Not Class
Teacher: Emma McCormick
Learning Support Assistants: Sue Prescott, Mini Surendar, Alison Campbell

 

PPA/Additional Teachers:

HLTA’s: Kate Balmer, Jo Nation

Additional Learning Support Assistants: Gerard Nester, Christine Swift, Samantha Wherry, Sian Lea

 

Admin Staff: Jeanette Wignall, Kirsty Jones, Sue Fernandez

Site Manager: Sean O’Brien

Caretaker: Chris Fearon

IT Technician: Dave Harrison

Lifeguard: Roberto Lopez-Lopez

 

Cook: Anne Renmans

Kitchen Assistants: Linda Mills, Maria Sanz

Midday Supervisory Assistants: Adele Jones, Jo Francis, Claire O’Toole, Gillian Higgins, Becky Boye-Hlorkah, Lirije Hasani, Umma Kibria, Bev O’Rourke, Nicky Bennett, Gina McDonald

 

< Return to Staff & Governors Page