Head Teacher: Colin Hughes
Deputy Head: Jo Cree
Assistant Heads: Eric Kewley, Maxine Cooper
School Business Manager: Sandra McNulty

 

Princes Early Years Centre (Based at Matthew Arnold Primary School, Dingle Lane)

Red Class
Teacher: Richard Bronec
Learning Support Assistants: Tammy Cassin, Helen McGowan, Jody Leadbetter

Yellow Class
Teacher: Maxine Cooper
Learning Support Assistants: Claire Williams, Marian Kelly, Lynsey Stickland

Green Class
Teacher: Jodie Hudson
Learning Support Assistants: Cath Canner, Debbie Russell, Sue Baccino

Blue Class
Teacher: Hilary Moss
Learning Support Assistants: Rumaisa Butt, Paula Spellman

 

Princes Primary School

Amber Class

Teacher: Harry Dineley
Learning Support Assistants: Michelle McCullough, Julie Walker, Emma Kavanagh

Teal Class

Teacher: Eric Kewley
Learning Support Assistants: Jayne Howard, Ged Fairclough, Stephen Lloyd, Andy Galsworthy, Sam Wherry

Lilac Class

Teacher: Rebecca Turner
Learning Support Assistants: Paul Harris, Michelle Foulkes, Pauline Jackson, Jayne Teare

Lime Class

Teacher: Rosie Wilson
Learning Support Assistants: Phil Abbott, Mini Surendar

Pink Class

Teacher: Zofia Majewska
Learning Support Assistants: Gail Williams, Kate Hunt, Cheryl Owens, Michelle Underwood, Eileen Donnellan

Orange Class

Teacher: Hannah Oprey
Learning Support Assistants: Maryam Shockri, Debbie Duringer, Rachael Dobie

Silver Class

Teacher: Jade Gavin
Learning Support Assistants: Jo Nealis, Vicky Foster, Liz Chan

Gold Class

Teacher: Lois McConnell
Learning Support Assistants: Kate Balmer, Helen Donaghy, Christine Swift

Aqua Class

Teacher: Niamh McCallion
Learning Support Assistants: Amy Byrne, Lainey Tibble

Purple Class

Teacher: Jo McWha
Learning Support Assistants: Hannah Gillott, Jade Crockett, Zalpha Altairi, Debbie Magee

 

 

Princes @ Smithdown (Based at Smithdown Primary School, Chatsworth Drive)

Navy Class

Teacher: Joeann Hughes
Learning Support Assistants: Vicki Kilbride, Sue Murray, Val Foulkes

Ruby Class

Teacher: Emma McCormick
Learning Support Assistants: Sue Prescott, Paula Young

 

 

PPA/Additional Teachers:

Teachers: Paula O’Donnell

HLTA’s: Jo Nation

 

Admin Staff: Jeanette Wignall, Kirsty Jones, Sue Fernandez

Site Manager: Sean O’Brien

Caretaker: Chris Fearon

IT Technician: Dave Harrison

Family Liaison Officer: Ellie Jones

Lifeguard: Roberto Lopez-Lopez

 

Cook: Anne Renmans

Kitchen Assistants: Linda Mills, Maria Sanz

Midday Supervisory Assistants: Chloe Welsh, Jo Francis, Gillian Higgins, Brenda Walsh, Becky Boye-Hlorkah, Lirije Hasani, Umma Kibria, Nicky Bennett, Stacey Easthope, Diane McGarvey, Helena Tohamy, Sarah Crewe, Halema Miah, Sian Lea